czwartek, 13 czerwca 2013

Zajęcia dodatkowe na przyszły rok szkolny

Przyszedł czas wyboru zajęć dodatkowych na przyszły rok szkolny w przedszkolu. Bardzo proszę rodziców o zgłaszanie komentarzy, przemyśleń, propozycji zmian i poprawy odnośnie zajęć dodatkowych do Rady Rodziców.

  • Jeśli są zajęcia, z których jesteście zadowoleni, dzieci chętnie chodzą i widzicie postępy u swoich pociech,
  • jeśli godziny w których są zajęcia nie pasują, lub organizacja zajęć jest nieoptymalna,
  • gdy zajęcia nie spełniają Waszych oczekiwań,
  • jeśli są zajęcia, które powinny być w Przedszkolu, a teraz ich nie ma
poinformujcie nas o tym.

Wszystkie komentarze są mile widziane.

W najbliższych dniach będziemy analizować wspólnie z Dyrekcją co należy zmienić a co zostawić. Sami nie zdecydujemy, także Wasza opinia jest bardzo ważna.

Proszę kontaktować się bezpośrednio z członkami RR e-mailowo lub telefonicznie lub wpisać komentarz pod tym postem.

Robert Mutke

17 komentarzy:

  1. Proponuję nie planować zajęć ruchowych (np. rytmika) tuż przed śniadaniem jak to ma miejsce w tym roku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też uważam, że zajęcia tuż przed śniadaniem to nieporozumienie, a tak w ogóle moim zdaniem zajęcia z rytmiki powinny trwać dla wszystkich dzieci bez względu na wiek 30 minut, w końcu chyba wszyscy rodzice płacą tyle samo, a czas trwania zajęć jest różny, skoro Pani uważa, że na jej zajęciach dzieci nie wytrzymają 30 minut (bo na innych dają radę, na glinie nawet 45 minut) niech prowadzi je 2 razy w tygodniu.

    OdpowiedzUsuń
  3. I mam jeszcze jeden temat: LOGOPEDA. Podobno w naszym przedszkolu jest Pani logopeda i dziecia chodziły na zajęcia. Ale to chyba jakieś nieporozumienie...Zajęcia po 15 min. (tak słyszałam), nawet nie wiem dokładnie, czy moje dzieci tam uczęszczały (jedno chyba tak), zero informacji zwrotnej dla rodziców, zero zaleceń do pracy w domu, zero oceny postępów etc... Poprawcie mnie ,jeśli się mylę.
    Poszukałam trochę w necie i znalazłam ofertę logopedy w przedszkolu (http://przedszkole1-piastow.eu/topola/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=2&Itemid=99).
    Ten link zamieszczam jedynie po to aby pokazać, co POWINNA taka oferta zawierać - tak dla porównania z tym, co obecnie mamy.
    A, i dla uściślenia - jestem za zajęciami dodatkowymi PŁATNYMI. Wtedy myślę, będą one miały lepszą jakość. A chętnych pewnie nie zabraknie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgodnie z Rozp. MEN z 30 kwietnia 2013r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami mowy, które powodują zaburzenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę. Liczba uczestników nie może przekraczać 4 osoby. Przyjmuje się że godzina takich specjalistycznych zajęć to 60 min., to według rozporządzenia. Ale dalej można przeczytać, że na podstawie obserwacji, to nauczyciel lub dyrektor placówki ustala tygodniowy wymiar godzin, biorąc pod uwagę wymiar godzin, które w danym roku szkolnym mogą być przeznaczone na realizację tych zajęć.
      Ze względu na ograniczenia koncentracji uwagi dzieci w wieku przedszkolnym, zajęcia specjalistyczne nigdy nie trwają dłużej niż 15 - 25 min., te logopedyczne są dla dzieci nużące i nie ma sensu ich przedłużać. Dziwi mnie jednak brak konsultacji i kontynuacji terapii w domu. Przyjmuje się, że na zajęciach terapeuta pokazuje ćwiczenia, sprawdza czy dziecko je realizuje w sposób prawidłowy, a zadaniem dziecka jest codzienne ćwiczenie zaleconego zastawu w domu.

      Dziękuję, za zwrócenie uwagi na ten problem, będziemy o tym rozmawiać z prowadzącą zajęcia logopedyczne osobą!

      Usuń
  4. Być może przyczyną tego stanu jest fakt, że logopeda ma za dużo dzieci, z którymi musi/powinien pracować - tego nie wiem ale tak podejrzewam.
    Ja chciałam wyrazić chęć zapisania mojego dziecka na dodatkowe, płatne zajęcia w przedszkolu, jeśli jest taka możliwość. Bo zależy mi przede wszystkim na efekcie tej pracy a nie wyegzekowaniu jakiegoś obowiązku od przedszkola. Jesli się da, to proszę uwzględnić w grafiku takie zajęcia dodatkowe dla dzieci - oprócz tych "gwarantowanych przez ustawę", bo ich zakres i częstotliwość z pewnością będą/są zbyt małe aby przynieśc pożadane rezultaty.
    Wcześniej woziłam dzieci na zajęcia do Wrocławia (popołudniami)- ale to zajmuje sporo czasu z dojazdem, dzieci mi zasypiały po drodze, były zmęczone i nie bardzo miały chęć do udziału w zajęciach logopoedycznych w godz. 17-18.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem, rzeczywiście zajęcia z rytmiki o godz 8:15 to nieporozumienie. To, że Pani z rytmiki ma kilka miejsc w których musi pracować nie powinno mieć wpływu na godziny zajęć u przedszkolaków. Jeżeli nie jest w stanie ogarnąć kilku miejsc ze względu na ilość prowadzonych zajęć to powinna z czegoś zrezygnować. To nie dzieci/rodzice powinni się dostosowywać do Pani z rytmiki, ale Pani do małych dzieci/rodziców.
    Druga sprawa dotyczy języka angielskiego. Moje dziecko niechętnie chodziło na ten język, jak próbowałam się skontaktować z Panią prowadzącą zajęcia w danej grupie, aby omówić w czym jest problem, to niestety kontakt był zupełnie ograniczony (tzn. ciągle włączona poczta głosowa), zostawiłam nagraną wiadomość również '0' odzewu, w końcu zrezygnowałam z zajęć i kontaktu bo dziecko w ogóle nie chciało tam chodzić. Pytanie czy brak profesjonalizmu czy coś innego do tej pory nie wiem?
    Temat logopedy, wywnioskowałam, że były jakieś zajęcia z logopedą, bo dziecko pokazywało mi ćwiczenia jakie były wykonywane, ale nic poza tym nie wiem czy moje dziecko ma problemy z wymową i powinno ćwiczyć i kontynuować zajęcia z logopedą? W tej kwestii zgadzam się z p. Krystyną.

    OdpowiedzUsuń
  6. W odpowiedzi na wysuwane tu wnioski:
    - logopeda - w miniony wtorek spotkałam się z prowadzącą zajęcia logopedyczne w przedszkolu - Panią Elżbietą Lisowską - Bogacz. Zajęcia są prowadzone w formie grupowej, przewidzianej w odpowiednich rozporządzeniach. Dzieci, wedle jej opinii, świetnie poddają się oddziaływaniom terapeutycznym, chętnie uczestniczą w zajęciach, robią postępy. Jednak, aby były one widoczne (postępy) trzeba czasu i, jeżeli wymaga tego wada u dziecka, intensywnej pracy zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Pani Lisowska ma konsultacje we wtorki i środy, informacja o nich jest wywieszona od początku roku szkolnego na drzwiach gabinetu oraz na stronie internetowej szkoły:
    http://zspsmolec.edupage.org/text/?text=text/text2&subpage=10&
    Pani Lisowska uważa, że Ci rodzice, którzy mieli potrzebę się z nią skontaktować mieli taką możliwość. Logopeda ma obecnie pod swoją opieką ponad 50 dzieci z przedszkola, więc nie dziwię się, że nie kontaktowała się z Państwem indywidualnie. Zasugeruję jednak, by w przyszłym roku szkolnym (we wrześniu) zorganizowała spotkanie informacyjno - porządkowe.
    Nadmienię jednak, że zasięganie opinii o rozwoju dziecka leży po stronie obowiązków Rodzica.
    Jeśli chodzi o płatne zajęcia - byłyby one możliwe jeśli zebrałaby się odpowiednia ilość chętnych osób.

    OdpowiedzUsuń
  7. Szkoda,że nie ma informacji o konsultacji logopedy na stronach dedykowanych przedszkolu! Wpis w dziale "dokumenty szkolne"/ konsultacje nauczycieli/ nazwisko/ wtorek-p" to trochę enigmatyczne wieści.Szczególnie jeśli nie ma się dzieci w szkole. I skąd mamy wiedzieć,że właśnie to ta Pani? Z pewnością nie ze strony internetowej- bo przy jej nazwisku nie widnieje żadna informacja, czym się zajmuje. A gdzie jest ten gabinet?
    Ale w sumie jesli "wszystko odbywa się zgodnie z rozporządzeniem..." i ta Pani uważa, ze wszystko jest ok, to zdaje się,że pozostaje mi jedynie pogratulować dobrego samopoczucia - najważniejsze przecież to zadowoleni klienci-tak trzymać.

    OdpowiedzUsuń
  8. A w przyszłym roku, może niech ta Pani wystosuje chociaż informację, KTORE DZIECI uczęszczają na zajęcia logopedyczne -tak zeby wiedzieć, czy jest co konsultować. Ja w tym roku próbowałam się dowiedzieć, ale niestety Panie Wychowawczynie nie umiały mi odpowiedzieć na 100% czy moje dzieci biorą w nich udział czy też nie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Pytanie do RR:
    czy mogę na Waszej tablicy wywiesić kartkę z zapytaniem ,kto jest zainteresowany w przyszłym roku płatnymi zajęciami z logopedą?
    Z całym szacunkiem, ale narazie blog nie jest chyba zbytnio uczęszczany przez rodziców... Może będzie tak z czasem:-)

    OdpowiedzUsuń
  10. I jeszcze dodatkowo odnośnie logopedy(chyba się jednak nie odczepię):
    - na stronie www - spisie konsultacji nauczycieli w przedszkolu- pani logopeda nie widnieje. Nie ma też żadnej informacji na tablicach wywieszonych w korytarzu
    - nigdzie nie jest podane nawet jak się ta pani nazywa
    - w spisie zajęć dodatkowych przedszkolnych (ani na stronie ani na tablicach) nie ma ani jednego słowa o zajęciach logopedycznych- kiedy odbywają się te zajęcia? W jakich grupach? gdzie jest lista dzieci uczęszczająch na te zajęcia?
    - dlaczego podczas spotkań półrocznych odnośnie oceny postępów dziecka nie było przynajmniej informacji o tym, że dziecko uczęszcza na takie zajęcia? I że szczegółowe informacje udziela pani podczas konsultacji indywidualnych?
    - uwazam, że jeśli istnieje konicznośc zajęć dodatkowych dla danego dziecka, ta Pani powinna wystosować taką informację do rodziców nie czekając, aż się sami u niej zjawią. Wystarczyłaby karteczka z informacją w przegródce w szatni- z prośbą o kontakt z logopedą (niektórzy rodzice pewnie nawet nie wiedzą, że dziecko ma problemy z wymową bo nikt ich o tym nie poinformował).
    -jesli ta pani ma pod opieką 50 dzieci, to zakładając, że pracują w 4-os. grupie, wychodzi, ze zajęć jest w przedszkolu ok. 2 lub 3 x 15 min. dziennie... To nie jest chyba aż tak duzo? Mówię tu o przedszkolu- bo szkoła dla mnie to osobny temat. Jesli ta Pani nie radzi sobie z nawałem pracy, to może warto zatrudnić osobnego logopedę w przedszkolu? Rozumiem, że ta Pani wynagrodzenie za pracę w przedszkolu otrzymuje. I że pracuje "zgodnie z ustawą" . Ale to nasze dzieci ucierpią przy takim podejściu rodem z.. PRL-u.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponuję uważnie czytać informacje, które Państwo podpisujecie w przedszkolu. Dziecko nie mogłoby uczęszczać na żadne zajęcia dodatkowe płatne czy nie, bez Państwa wiedzy, a tym bardziej zgody. Rolą rodziców jest zadbać o kontakt ze specjalistą i interesować się postępami swoich pociech.

      Usuń
  11. Przede wszystkim nie miałam pojęcia, że nikt Państwa nie poinformował, że dziecko jest zakwalifikowane na zajęcia specjalistyczne! W tym wypadku przyznaje Pani rację. Uważam także, że niedopuszczalnym jest to, że wychowawca nie wie, które dzieci uczęszczają na konkretne zajęcia, przecież powinien stanowić podstawowe źródło informacji!!!
    Na pewno będziemy monitować tę sprawę.

    - na stronie www ZSP w Smolcu, rzeczywiście nie ma godzin konsultacji logopedy, co może wynikać z faktu, iż nie uważa się Pani Lisowskiej - Bogacz za nauczyciela przedszkolnego, tylko za specjalistę terapii logopedycznej (chociaż wśród kadry przedszkolnej jest wymieniona)

    - gabinet logopedy jest usytuowany na lewo od pokoju Intendenta i pokoju nauczycielskiego (w głównym holu przedszkola), na jego drzwiach jest tabliczka z nazwiskiem Pani Lisowskiej oraz godzinami konsultacji

    OdpowiedzUsuń
  12. Agata Bielawska27 czerwca 2013 09:47

    Witam, my jesteśmy bardzo zadowoleni z angielskiego, rytmiki, zajęć plastycznych prowadzonych przez panią Magdę Friedel i ceramiki pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń